Duszpasterstwo » Ministranci

MINISTRANT TO PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA, KTÓRY NIE BOI SIĘ KONKRETNYCH ZADAŃ – SŁUŻY PODCZAS MSZY ŚWIĘTYCH, NABOŻEŃSTW ORAZ W CZASIE POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ.

TO RYCERZ CHRYSTUSA, KTÓREGO ORĘŻEM STAJĄ SIĘ: MODLITWA, KOMŻA, DZWONY, POCHODNIE, KADZIDŁO I KRZYŻ.

 

WYSTARCZY ZGŁOSIĆ CHĘĆ WSTĄPIENIA DO LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA. 

 

Zbiórki sportowe co tydzień w poniedziałki o godzinie 18:30 na Sali/Orliku przy Gimnazjum Publicznym.

 

Zbiórki formacyjne co tydzień w sobotę o godzinie 12:00 w salce.

 

Zbiórki kandydatów na ministrantów - sobota g. 13.00 w salce.

 

 

WSTĄP JUŻ DZIŚ I ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM CHRYSTUSA! 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

08 listopada 2014 odbył się III Diecezjalny Konkurs Biblijny dla Ministrantów Młodszych. Brali w nim udział ministranci ze Szkół Podstawowych w dwóch kategoriach: I-III oraz IV-VI. W tym roku przedmiotem zainteresowania konkursowiczów były dwa listy świętego Pawła: do Efezjan i do Kolosan. Z naszej parafii na konkurs udali się Mateusz Bezulski i Jakub Wójcik. Konkurs polegał na pracy pisemnej w formie testu, zadania były otwarte i półotwarte. W wiekowej kategorii IV-VI przeprowadzono dogrywkę, bowiem trójka ministrantów w pierwszym etapie uzyskała identyczną ilość punktów, wśród nich był reprezentant naszej Liturgicznej Służby Ołtarza, Jakub Wójcik. Po dogrywce zwycięzcą konkursu ogłoszony został nasz ministrant! Jakub Wójcik otrzymując pierwsze miejsce w III Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla Ministrantów Młodszych, uzyskał jednocześnie przywilej pierwszeństwa w wyborze nagrody, ufundowanej przez biskupa Edwarda Dajczaka. Po zastanowieniu nasz ministrant wybrał tableta. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W sobotę 22 listopada 2014 roku, Mszą Świętą odprawioną o godzinie 08:00 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu rozpoczął się X Memoriał im. ks. Antoniego Czernuszewicza. Następnie odbyły się rozgrywki na hali sportowej.

Naszą parafię reprezentowali ministranci w kategorii wiekowej: Szkoła Podstawowa, zgłoszeni na Diecezjalną Ligę Ministrancką 2014/2015. Podczas rozgrywek starło się ze sobą pięć drużyn – reprezentacja naszej parafii, reprezentacja parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Jastrowiu, reprezentacja parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance, reprezentacja parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku i reprezentacja parafii pw. św. Faustyny w Słupsku.

Drużyna z naszej parafii, w skład której weszli: Łukasz Steckiewicz, Hubert Pietrzyk, Szymon Mikołajczyk, Jakub Wójcik, Mateusz Bezulski, Konrad Wilczyński, Grzegorz Gaca i Tymoteusz Błaszczyk rozegrała cztery mecze liczące po dwanaście minut.

Pierwszy mecz stoczony z drużyną z parafii trzcianeckiej skończył się z rezultatem 2:0, zwyciężyli ministranci z naszej parafii. Bramki padły kolejno w 1:06 (Hubert Pietrzyk) i w 6:26 (Grzegorz Gaca). Pozostałe mecze zostały rozegrane także na naszą korzyść, z reprezentacjami ze Słupska wygraliśmy 3:0, zarówno z drużyną z parafii pw. św. Faustyny (bramka w 2:20 i 4:50 – Grzegorz Gaca oraz samobój przeciwnej drużyny), jak i z drużyną z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego (bramka w 0:30 – Hubert Pietrzyk i późniejsze dwie bramki Szymona Mikołajczyka). Przegrała z nami także drużyna z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Jastrowiu, mecz zakończył się wynikiem 2:1, w naszej drużynie padły bramki w 7:38 (Szymon Mikołajczyk) i w 9:47 (Konrad Wilczyński).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnia 29 listopada 2014 roku odbył się rejonowy etap Diecezjalnej Ligi Ministranckiej 2014/2015. Drużyna z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu, w skład której weszli: Łukasz Steckiewicz, Hubert Pietrzyk, Szymon Mikołajczyk, Jakub Wójcik, Mateusz Bezulski, Konrad Wilczyński, Grzegorz Gaca i Tymoteusz Błaszczyk udała się do Gimnazjum Salezjańskiego w Pile, by tam uczestniczyć w rozgrywkach ministrantów z okręgu pilskiego w kategorii: Szkoła Podstawowa. Reprezentanci naszej Liturgicznej Służby Ołtarza rozegrali trzy mecze. Pierwszy – z drużyną z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tucznie. Mecz zakończył się wynikiem 3:0, a bramki strzelili Hubert Pietrzyk (2) i Grzegorz Gaca (1). Następne starcie ministranci z Jastrowia stoczyli z drużyną z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Połczynie – Zdroju, także z wynikiem 3:0, a strzelcem wszystkich bramek okazał się Hubert Pietrzyk. Ostatnia rozgrywka zawodników z parafii pw. św. Michała w Jastrowiu, których przeciwnikiem była drużyna z wałeckiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego zakończyła się z wynikiem 2:0, a bramki zdobyli ponownie Grzegorz Gaca i Hubert Pietrzyk.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W katedralnym domu parafialnym w Koszalinie dnia 7 marca 2015 odbył się tegoroczny diecezjalny finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. Łącznie wzięło w nim udział 19 chłopców z siedmiu parafii, w tym jeden z nich toministrant z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu - Jakub Wójcik. Nad opieką naszego ministranta czuwał wikariusz parafii, ks. Sebastian Kolasa.

W rywalizacji wyłoniła się piątka zwycięzców, którzy reprezentować będą diecezję koszalińsko – kołobrzeską na ogólnopolskim finale konkursu w Gościkowie – Paradyżu. Finał odbędzie się w dniach: 22 – 23 maja 2015 roku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tegoroczne Półfinały Ligi Ministranckiej odbyły się 14 marca 2015 w hali Zespołu Szkół w Czarnem. Reprezentanci Liturgicznej Służby Ołtarza w kategorii Szkoła Podstawowa swoje rozgrywki rozpoczęli od godziny 10.00. Jastrowscy ministranci z parafii pw. św. Michała Archanioła rozegrali pięć meczy. Dwa z nich zakończyły się remisem: z drużyną z parafii św. Stefana w Barwicach (0:0) oraz z drużyną z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP z Połczyna – Zdroju (1:1, bramka Grzegorza Gacy w 3’00). Zwycięstwo przyniosły nam starcia z drużyną koszalińską z parafii pw. św. Wojciecha (0:1, bramka Huberta Pietrzyka w 8’24) i z drużyną słupską z parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego (0:2, bramki Grzegorza Gacy w 3’00 i 8’00). Meczem, który zakończył się dla jastrowskiej drużyny niepowodzeniem był mecz z drużyną z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z Połczyna Zdroju (1:0).

W końcowej klasyfikacji nasi ministranci uzyskali 8 punktów, zdobywając tym samym trzecie miejsce. Niestety, do finałów przeszły jedynie dwa pierwsze miejsca.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------